Leasing finansowy samochodu osobowego — wady i zalety rozwiązania

bmw suv

Leasing finansowy samochodu i innych przedmiotów został stworzony głównie z myślą o przedsiębiorcach. Głównym założeniem tej formy finansowania jest przekazanie leasingobiorcy samochodu, czy też innej ruchomości w zamian za to, że będzie on wnosił comiesięczne opłaty. Po opłaceniu ostatniej raty, rzecz, urządzenie lub samochód, które były przedmiotem umowy przechodzi na własność przedsiębiorcy (nie ma w tym wypadku konieczności wykupu. Jakie zalety, a jakie wady mają takie praktyki? Czy warto z nich skorzystać? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Leasing finansowy samochodu osobowego — zalety rozwiązania

Decydując się na na leasing finansowy samochodu osobowego, przedsiębiorca powinien skupić się na kilku zaletach, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie. Pierwszą z nich jest z pewnością dowolny czas trwania umowy, a także możliwość skorzystania z tzw. jednorazowej amortyzacji (koszt, który jest ściśle powiązany ze stopniowym zużywaniem się środków trwałych). 

Leasingobiorca, który zdecyduje się na leasing finansowy samochodu musi pamiętać o tym, żeby użytkowane auto wpisać w ewidencję środków trwałych przedsiębiorstwa.

Niektórzy konieczność zapłaty podatku VAT w całości także traktują jako zaletę tego rozwiązania. Rozwiązanie to szczególnie cenią sobie podmioty, które nie są płatnikami VAT-u i dzięki temu mogą dokonać stosownego odliczenia.

Leasing finansowy samochodu — czy to rozwiązanie posiada wady?

Choć leasing finansowy samochodu osobowego posiada wiele zalet, niektórzy zastanawiają się nad jego wadami. Czy w ogóle je posiada? Okazuje się, że istnieją sytuacje, w których ta forma finansowania może dla niektórych przedsiębiorców wydawać się niekorzystna. Do najczęściej wymienianych należą:

  • czynsz inicjalny, który niezależnie od tego, jak duży będzie, trzeba zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu;
  • mniejsza „tarcza podatkowa” niż przy leasingu operacyjnym, jeśli przedsiębiorca będzie decydował się na popularne przedmioty leasingu, np. na nowe samochody osobowe.
(0)