Fotelik do 13 kg – jaki kupić? 

Planując dziecko lub też kupując wyprawkę dla noworodka, należy pamiętać o tym, że oprócz kosmetyków, a także środków higieny, należy kupić dobry fotelik samochodowy, który będzie bezpieczny. Początkowo warto zdecydować się na fotelik samochodowy 0-13, który przeznaczony jest dla dzieci od pierwszego roku życia. Kupując go warto przede wszystkim zapytać się o poradę swoich znajomych, a także poczytać informacje w Internecie. Poniżej również przedstawiamy kilka ciekawych informacji na temat tego, jaki fotelik samochodowy 0-13 kupić dla dziecka. Zachęcamy do przeczytania naszego krótkiego artykułu. 

Fotelik samochodowy – czemu jest taki ważny? 

Sporo osób zadaję sobie pytanie, szczególnie tych, którzy nie mają jeszcze dzieci, dlaczego zakup odpowiedniego fotelika jest ważny. Według przepisów kodeksu drogowego, dziecko należy przewozić w foteliku samochodowym lub też w specjalnym podtrzymywanym siedzisku, ale dotyczy to jedynie starszych dzieci. Od urodzenia do momentu osiągnięcia co najmniej 150 cm wzrostu. Warto przytoczyć fakt, że kiedyś foteliki samochodowe, a także siedziska podtrzymujące dzieci były przeznaczone do 12 lat. Obecnie przepisy te zmieniły się i zwraca się uwagę na wzrost dziecka. 

Przewożenie dziecka w foteliku zapewnia mu bezpieczeństwo. W przypadku zdarzenia drogowego, kolizji lub też groźnego zderzenia czołowego, fotelik chroni dziecko przed utratą zdrowia lub też nawet życia. Dlatego tak ważne jest zakup nowego modelu, a nie kupowanie używanego. Nigdy nie wiadomo, czy fotelik używany był rzeczywiście używany wyłącznie bezpiecznie, czy brał udział na przykład w wypadku. 

Wiele osób nurtuje także fakt, czy jeżeli przewozi się w samochodzie troje dzieci, należy też dawać trzeci fotelik. Wszystko oczywiście zależy od tego, czy jest miejscem na to, aby wstawić trzeci fotelik. Dziecko nie może być oczywiście przewożone na przednim siedzeniu, jeżeli samochód jest wyposażony w poduszkę powietrzną, znajdującej się przy sadzeniu pasażera. Jeżeli nie ma możliwości wstawienia trzeciego fotelika, dziecko może być przypięty pasami bezpieczeństwa. 

Fotelik samochodowy od 0 do 13 kg

Nie da się ukryć, że zakup fotelika samochodowego od 0 do 13 jest bardzo ważny, ponieważ jest to pierwszy fotelik, jaki będzie użytkować dziecko, dlatego musi być o szczególnie bezpieczny, gdyż dziecko nie ma możliwości przytrzymanie się w siedzisku, ponieważ jest małe. Rodzice, którzy szukają odpowiedniego fotelika samochodowego 0-13 spotykają się z różnymi oznaczeniami, które obowiązują normy dotyczące wielkości tych fotelików. Przede wszystkim foteliki samochodowe od 0 do13 kg przeznaczone są do dzieci, które do około 12 miesiąca życia. 

Co więcej, foteliki te mają formę kołyski lub też nosidełka samochodowego, w których można oczywiście również przenosić dziecko. Wystarczy włożyć dziecko w domu do fotelika, odpowiedniego zapiąć i przenieść go z dzieckiem do samochodu i ten sposób podpiąć fotelik samochodowy 0-13. Różni się on zatem od tych późniejszych fotelików, które montowane są już wyłącznie w samochodach. Warto pamiętać, że wybierając najlepszy fotelik do 13 kg, patrzeć się należy na pięciopunktowe pasy zabezpieczające miękkim materiałem, na zagłówki, które mają możliwość regulacji oraz żeby był materacyk redukcyjny. 

(0)